OAR'a veri katkısında bulunmak

Bu bölümde yer alan yönergeleri adım adım takip ederek; verilerinizi, CSV veya Excel dosyası aracılığıyla OAR'a yükleyebilirsiniz.

Open Apparel Registry'e, işletme listelerinizi iki farklı yolla ekleyebilirsiniz: CSV/Excel dosyası veya API aracılığıyla. Bu rehber CSV/Excel yükleme yöntemi için hazırlanmıştır. API ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Verilerin Hazırlanması

Lütfen aşağıda yer alan yönergeleri dikkatlice okuyunuz. Daha sonra, OAR Veri Yükleme şablonunu indiriniz (aşağıdaki mavi butonlar) ve listenizi kopyala-yapıştır ile şablona ekleyiniz. Listenize ekleyebileceğiniz veri türleri:

 • ülke ismi (gerekli)
 • tesis ismi (gerekli)
 • adres (gerekli)
 • tesis tipi/ işletme türü (bakınız: İşletme Türü Sınıflandırılması)
 • ürün türü/türleri
 • çalışan sayısı (tam sayı veya aralık olarak giriş yapılabilir)
 • ana şirket (parent company)

Verinizi Hazırlamanız için Yönergeler:

 • OAR; kumaş ve iplik üreticileri, boyahaneler, kesim-dikim işletmeleri (konfeksiyoncular), nakışçılar ve baskıcılar dahil olmak üzere tekstil tedarik zincirinde yer alan tüm firmaları kabul eder. OAR, sadece pamuk tarlaları ya da hayvan çiftlikleri gibi ham madde yerleşkelerini kabul etmez.
 • OAR, sadece hazır giyim işletme verilerini kabul eder. Buna ayakkabı, aksesuar, deri ve ev tekstili işletmeleri de dahildir.
 • CSV ve Excel şablonlarının ilk satırında yer alan sütun başlıklarını değiştirmeyiniz. Verilerinizin sistem tarafından işlenebilmesi için bu başlıkların olduğu gibi kalmaları gerekmektedir.
 • Listenizdeki tüm bilgiler İngilizce olmalıdır ancak dile özgü özel karakterler de kabul edilmektedir.
 • Sistem tarafından işleme alınabilmesi için ülke isimleri İngilizce olmalıdır. Open Apparel Registry, coğrafi kodlama ve işleme için ISO ülke adlarını kullanmaktadır.
 • İşletme ad ve adresleriniz 200'den daha az karakter içermelidir.
 • Tekrarları kontrol edin ve listenizden çıkarın. OAR algoritması, listenizdeki işletmelerin OAR veri tabanında önceden var olup olmadığını kontrol eder ve bu doğrultuda verileri eşleştirir. Ancak, algoritma listenizdeki tekrarları çıkarmaz. Bu nedenle, yüklemeden önce listenizde tekrarlanan işletmeleri kontrol ederek listenizden çıkarmalısınız. OAR'da nelerin tekrar olarak değerlendirildiğini öğrenmek için okuyun.

 • Arsa/birim/binalarınızı ayırın. Her bir satır için lütfen sadece bir arsa/birim/bina girişi yapın. Bu şekilde, algoritma ve denetim ekibimiz girdileri kolaylıkla birim bazında eşleştirebilecektir.
 • Dosya boyut sınırı: 5MB
 • Dosyanızı Excel(.xls, .xlsx) veya CSV UTF-8 (.csv) olarak yükleyin.

Eğer ülke, isim ve adres dışında başka veriler de yüklüyorsanız:

 • CSV/Excel şablonlarında, tesis tipi ve işletme türünün tek bir sütunda birleştirildiğini göreceksiniz. (tesis tipi ve işletme türünün ne olduğu hakkında sorularınız varsa, İşletme Türü Sınıflandırılması bölümüne göz atabilirsiniz). Bu sütunda, OAR’a veri sağlayanlar, belirli bir tesiste gerçekleştiğini doğruladıkları tüm işletme faaliyetlerini yükleyebilir ve bunlar, OAR'deki her tesis için İşleme Türleri olarak görünür. OAR, daha sonra, bu değerleri aranabilir işletme türü olarak bir araya getirir.
 • Bir hücreye birden çok veri giriyorsanız (birden çok ürün türü gibi), bu girişler dikey bir çubukla ayrılmalıdır. Örneğin: bir tesis için ürün türleri olarak pantolon ve çorap giriliyorsa, giriş şu şekilde yapılmalıdır: pantolon|çorap

  • Şu anda bu öğeleri ayırmak için virgül kullanıyorsanız, bunları dikey çubuklarla değiştirmek için Excel'de uygulayabileceğiniz bazı basit adımlar şunlardır:
   • Üzerinde çalıştığınız sütunun tamamını seçmek için sütun harfine tıklayın

   • Düzen menüsü --> Bul --> Değiştir'i seçin (ya da ctrl+H--> Değiştir)

   • Aranan: virgül ve boşluk giriniz [, ]
   • Ara: Sütunlar
   • Değiştir: |
   • Sonrakini bul (Değiştir komutunuzu test etmek içindir. Değiştirilecek virgül ve boşluk içeren bir sonraki hücreye atlayacaktır.)
   • Tümünü Değiştir (bu, söz konusu sütundaki tüm virgülleri değiştirecektir)
   • Bu işlemi, ihtiyaç duyduğunuz diğer sütunlar için de uygulayabilirsiniz.

İpucu: Listelerinizi bölmek mi istiyorsunuz?

Open Apparel Registry, kullanıcılarına, listeye göre arama yapma olanağı sunmaktadır. Bu, listenizin adının kamuya açık olarak sergileneceği anlamına gelir. Eğer işletmelerinizi; kuruluşunuzun farklı programları, kademeleri (iplik, kumaş vb.) veya sertifikaları gibi aranabilir bir şekilde ayırmak istiyorsanız, bu listeler işinize yarayabilir. Eğer birden fazla liste yüklemek istiyorsanız, her liste için ayrı bir CSV/Excel dosyası hazırlayarak sisteme yükleyin.

"Embedded Map" Kullanıcıları: OAR Embedded Map hizmetine kayıt olduysanız, size, talep ettiğiniz ek veri noktalarını da içeren özel bir şablon gönderilecektir. Lütfen bu şablonu kullanın ve verilerinizi yüklemeye hazırlamak için sizinle paylaşılan talimatları izleyin.

Verilerinizi Yüklerken

1. Henüz kaydolmadıysanız, bir OAR hesabı açın ve hesabınıza giriş yapın.

NOT: OAR'da bir firma veya kurum ile ilişkilendirilmiş yalnızca bir hesabınız olabilir. Ekibinizden birden fazla kişinin OAR üzerindeki verilerinize erişmesi veya bunları yönetmesi gerekeceğini düşünüyorsanız, birden fazla ekip üyesinin erişebileceği bir e-posta adresiyle kaydolmanızı öneririz (csr@exampleorg.com veya info@exampleorg.org gibi) .

2. OAR Contribute (Katkıda Bulunmak) sayfasına gidin.

Image shows a screenshot of the Contribute button in the OAR.

3. Listenizin ismini girin. Eğer birden fazla liste yükleyecekseniz, liste isimlerinizin birbirinden ayrıştığından ve içeriği doğru temsil ettiğinden emin olun (Tier 1, Certified Facilities, Program Name, gibi). Liste isminiz OAR kullanıcılarına görünür olacaktır.

4. Liste tanımınızı girin. Listeniz için geçerlilik süresini içeren bir tanım girin. Liste tanımınız OAR kullanıcılarına görünür olacaktır.

5. CSV/Excel dosyanızı seçin. Hazırladığınız listenizi seçin ve yükleyin.

6. Değiştirilecek listeyi seçin. Daha önce bu hesap üzerinden tesis listesi yüklediyseniz, bu özelliği kullanarak eğer varsa eskimiş olan listenizi değiştirebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için, yeni listenizin yerine geçtiği listeyi seçmeniz yeterlidir. (OAR'a ilk kez yükleme yapıyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz.)

7. "Submit" (sunmak) butonuna basın! Listeniz şu anda işleme alınıyor (yani, OAR'ın konum belirleme araçları ve algoritması aracılığıyla işleniyor). Bunun ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz. İşleminiz tamamlandığında otomatik bir e-posta alacaksınız.

Listenizi tamamlayın

Yüklediğiniz liste, sistem tarafından işlendikten sonra, yüklemenin sonuçlarını incelemek için hesabınızda "Listelerim" bölümüne gidin. Burada, listenizdeki hataları ve hali hazırda veritabanında bulunan tesislerle eşleşmeleri görebilirsiniz. (Bu eşleşmeleri daha sonra onaylamanız/reddetmeniz istenecektir.)

Listeniz artık yayında, ancak hataya neden olan veya onay/red gerektiren tesisler henüz listenizde görünmüyor.

Tesis adı ve adresi dışında yüklenen verileriniz, bu sayfada görünmese bile sisteme işlenmiştir. Listeniz işleme alındıktan sonra, bu veri noktalarını tesis profillerinde ve ayrıca platformdan indirilen listelerde görüntüleyebilir ve arayabilirsiniz.

1. Hataları Çözün. Kontrol panelinizdeki "Listelerim" bölümünden, yüklediğiniz listede bir hata olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer bir hata görürseniz, sürece devam etmeden önce bunları çözmeniz gerekmektedir. Hata türleri ve bunların nasıl çözüleceği hakkında daha fazla bilgi için "Sık Sorulan Sorular kısmındaki "OAR'daki Verileri İşleme" bölümüne bakabilirsiniz. (örneğin, yaygın ancak çözümü kolay olan hatalardan birisi, ülke ismindeki yazım yanlışlarıdır)

Hatalara neyin neden olduğunu anladıktan sonra, bu doğrultuda CSV veya Excel dosyanızda gerekli düzeltmeleri yapın ve tam listenizi, bir önceki listenizin yerini alacak şekilde, OAR'a yeniden yükleyin.

2. Onay/red işlemini tamamlayın. Listenizi yüklediğinizde OAR’ın algoritması, işletmelerinizi daha önceden veri tabanında bulunanlarla eşleştirmeye çalışacaktır. Açık tekrarlarda, algoritma otomatik olarak eşleştirme yapar. Algoritmanın %80’in altında emin olduğu durumlarda ise işletmelerinizin, veri tabanında önceden bulunanlarla eşleşmelerini manuel olarak onaylamanız ya da reddetmeniz istenecektir. Tüm işletmelerinizin OAR’da gösterilmesi için bu adımı tamamladığınızdan emin olun.

İpucu: Onay/red adımını hızlı bir şekilde tamamlayabilmek için, listenize tıklayın ve "Olası Eşleşmeye (Potential Match)" göre süzün. Böylece onay/red sürecine ihtiyaç duyan tüm işletmeleri bir arada görebilirsiniz.

Onay/red sürecini tamamladıktan sonra, tam listeniz artık yayındadır ve Open Apparel Registry veri tabanında, herkes tarafından görüntülenebilir. OAR'daki verilerinizden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için özelleştirilmiş paydaş kılavuzlarımıza İngilizce ve Türkçe olarak ulaşabilirsiniz.

Süreç ile ilgili herhangi bir sorunuz mu var? Sık Sorulan Sorular sayfamıza göz atın. Hala ihtiyacınız olanı bulamıyor musunuz? Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.