OAR'da hangi veriler "tekrar" olarak değerlendirilir? (ve bunlar nasıl önlenir/bildirilir?)

Open Apparel Registry veri tabanındaki veriler, tekstil sektöründeki paydaşların katkılarıyla elde edilir. Çok çeşitli kuruluşların her gün girdiği işletme verilerinin mümkün olduğunca doğru ve güvenilir olmasını sağlamak için, OAR olarak oldukça sıkı çalışıyoruz. Verilerin OAR tarafından nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devam eden denetim çalışmalarımızın bir parçası olarak, veri tabanındaki tekrarları ortadan kaldırmak için kapsamlı kaynaklar ayırıyoruz.

OAR’da hangi veriler "tekrar" olarak değerlendirilir (ve denetime tabîdir)?

Eğer birden fazla işletme;

  • aynı adreste yer alıyorsa,

  • aynı birim/arazi/bina numarasına sahipse

ve

  • aynı ismi taşıyorsa (ya da bir işletme için birden çok ismin olduğu, işletme yönetimi tarafından doğrulanmışsa)

söz konusu bu kayıtlar eşleşme ve dolayısıyla birleşme adayıdır.

OAR’da hangi veriler "tekrar" olarak değerlendirilmez (ve bir eşleşme olmadan, ayrı bir işletme profili olarak bırakılır)

  • Aynı ad ve/veya adrese sahip ancak farklı birim/arsa/bina numarası olan işletmeler*

  • Aynı ada ancak farklı adrese sahip ya da aynı adrese fakat farklı isme sahip işletmeler.

*Aynı işletme adını ve adresini paylaşsalar dahi münferit birimler/araziler/binaları neden ayrı bir işletme olarak tutuyoruz? Open Apparel Registry veri tabanı, birçok farklı paydaş tarafından kullanılıyor ve katkı alıyor. Söz konusu bu paydaşların birçoğu, programları, misyonları ya da girişimleri için, işletme ile bağlantılı olabilecek her bir birimi ziyaret ettiğinden ya da göz önünde bulundurduğundan emin olmak adına işletme verilerini birim/arazi/bina düzeyinde arıyor.

Open Apparel Registry’de tekrar kayıtları nasıl önlenir?

OAR veri tabanına bir katkı sağlayıcı olarak, OAR’da tekrar eden kayıtların önlenmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şey temiz bir veri kümesi yüklemektir. Dikkat edilmesi gereken en önemli iki husus:

  • Yüklediğiniz listede tekrar eden işletmeler olmadığından emin olmak,

  • Yükleme işlemi esnasında her bir satırda sadece bir adet arazi/birim/bina girişi yapmak. Bu şekilde, algoritmamız ve denetim ekibi, kayıtları kolay bir şekilde birim birim eşleştirebilecektir.

Open Apparel Registry veri tabanındaki tekrarlar nasıl bildirilir?

OAR veri tabanında bir tekrar fark ettiyseniz, lütfen OAR ekibine bildirin. Bunu, işletme profilinde ‘’Yinelenen olarak bildir” sekmesine tıklayarak ve bulduğunuz tekrarın adını ve/veya OAR kimliğini paylaşarak yapabilirsiniz.

OAR veri tabanında bir işletmenin kapandığı nasıl bildirilir?

Adım 1: Eğer bir işletmenin kapandığını biliyorsanız ve bu kapanışı kanıtlayan bir belgeniz varsa, bu işletmenin Open Apparel Registry veri tabanında bulunan profiline girin ve ‘’Kapalı olarak bildir’’ sekmesine tıklayın.

Adım-2: İşletmenin kapandığını ispatlayabilen herhangi bir bilgi ya da belgeyi (bir haber sayfası, kapanan işletme web sitesine ait bir link, kapanış evrakı vb.) girmeniz istenecektir. Eğer bir belge eklemek istiyorsanız, bu belgeyi info@openapparel.org adresine e-posta olarak gönderebilirsiniz.

Adım 3: OAR ekibi, söz konusu işletmenin kapanış raporunun niteliğini belirlemek için belgenizi inceleyecektir.

Adım 4: Eğer tesis kapanışı doğrulanırsa, işletme Open Apparel Registry veri tabanında yine de gösterilmeye devam edecektir (veriler veri tabanından silinmemektedir) ancak işletme kapalı olarak etiketlenecektir.

Adım 5: Eğer işletme yeniden açılırsa, kapalı işletme profilinde ‘’İşletmenin yeniden açıldığını bildir’’ sekmesi seçilerek aynı işlem tekrar edilebilir.