İşletmeler

İşletmenizi OAR’da listeleyin

Open Apparel Registry, hazır giyim işletme verilerinin yer aldığı en büyük açık veri tabanıdır. Potansiyel müşterilere görünür olmak için, işletme bilgilerinizi girin. OAR ID’nizi kullanarak müşteri ve servis sağlayıcılarla, hangi işletmenin sizin olduğunu paylaşın.

İşletme(ler)inizi neden OAR’da listemelisiniz? OAR ID ne işe yarar?

  • Markalar, çalıştıkları işletmeleri OAR’da listeliyor ve bu listelerde muhtemelen siz de varsınız. Paylaşılan bilgilerin doğruluğundan emin olun.

  • Güncel profiller, işletme(ler)in müşteri ve diğer kuruluşlarla olan bağlantılarını görünür kılarak güvenilirliği arttırır ve yeni iş ilişkilerine olanak sağlar.

  • Size özel ve onaylanmış bir işletme kimliği (OAR ID), işletme adınızda/adresinizde farklılıklar olması durumda müşteriler için karışıklığı ortadan kaldırır.

  • Bir işletme profili için sahiplik talebinde bulunma, işletme sahiplerinin ve üst yöneticilerinin işletme profiline üretim kapasiteleri, minimum sipariş adetleri, sertifikasyonlar gibi ilave bilgiler eklemesine olanak sağlar.

“Arvind Limited olarak Open Apparel Registry veri tabanında yer almanın, işletme ve fabrika gruplarına ciddi faydaları olduğuna inanıyoruz. OAR sayesinde bağlantılı olduğunuz firmaları doğrulanmış bir kaynak aracılığıyla paylaşabiliyor ve böylece tedarikçi-müşteri arasında güven sağlayabiliyorsunuz.

- ARVIND LIMITED

İşletme(leri)nizi OAR’a nasıl ekleyebilirsiniz?

İşletme(leri)inizi OAR’da nasıl listeleyip yöneteceğinizi mi merak ediyorsunuz? Bunu yapmak tamamen ücretsiz olup sadece birkaç hızlı adım gerektirmektedir.

1. İşletme(ler)inizi ekleyin: Ücretsiz bir hesap oluşturun ve işletme(ler)inizi sisteme girmek için gerekli adımları takip edin (Eğer tek bir işletmeyi temsil ediyorsanız, sadece o işletmenin olduğu bir listeyi yükleyebilirsiniz) Listenizi yüklediğinizde, OAR’ın algoritması, işletmelerinizi, daha önceden veri tabanında bulunanlarla eşleştirmeye çalışacaktır. Açık tekrarlarda, algoritma otomatik olarak eşleştirme yapabilmektedir. Algoritmanın %80’in altında emin olduğu durumlarda ise işletmelerinizin, veri tabanında önceden bulunanlarla eşleşmelerini manuel olarak onaylamanız ya da reddetmeniz istenecektir. İşletmelerinizin tamamının OAR’da gösterilmesi için bu adımı tamamladığınızdan emin olun.

2. İşletme(ler)iniz için sahiplik talebinde bulunun: Yükleme işlemini tamamladıktan sonra, işletme profillerinizin her biri için ekran alıntısında gösterildiği gibi ‘’Bu tesis talep et’’ sekmesine tıklayın. Bu işlemin işletme bazında yapılması gerekmektedir, bu nedenle eğer çok sayıda işletme yüklüyorsanız, bunların her biri için talepte bulunmanız gerekmektedir. Kimliğinizi doğrulamak için üç kısa adımı tamamlamanız istenecek olup bu işlem 5 dakikadan daha kısa sürecektir. Talebiniz onaylandığında, işletmenizle ilgili ilave veri ekleyebileceksiniz.

OAR'da var olan işletme(leri)nizin ad ve adres bilgilerini nasıl değiştirebilirsiniz?

Herkese açık ve nötr bir veri platformu olma ilkemiz doğrultusunda; sistemde yer alan isim ve adres bilgileriniz üzerinde, OAR Ekibi olarak doğrudan bir değişiklik yapamıyoruz. Ancak, ihtiyaç duyduğunuz değişiklikleri, siz kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Sistemde yer alan işletme profilinizde, ad/adres değişikliği yapmak için aşağıdaki durumlardan size uygun olanı seçerek, ilgili adımları takip edebilirsiniz.

Durum-1: “İşletmem için bir taşınma veya el değiştirme durumu söz konusu değil. Sadece isim ve adres bilgilerinin sistemde daha doğru bir şekilde yer almasını istiyorum.”

  • 1. Adım: Doğru ad ve adres bilgilerini sisteme yükleyin. Ad ve adres değişiklikleri, henüz doğrudan işletme profili ekranından yapılamıyor. Bu nedenle, buradan ücretsiz olarak bir OAR hesabı açıp, işletmenizin doğru isim ve adres bilgilerini, bir excel/csv dosyası aracılığıyla OAR veri tabanına yüklemelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için ayrıntılı rehberimizden yararlanabilirsiniz.
  • 2. Adım: İşletme(leri)niz için sahiplik talebinde bulunun. İşletme profilinize doğrudan erişim kazanmak ve bilgilerinizi güncelleyebilmek için, işletmeniz üzerinde sahiplik talebinde bulunmanız gerekiyor. Listenizi yükledikten sonra, bilgisini girdiğiniz firmayı OAR'da bularak sahiplik talebi gönderin. Bunun nasıl yapılacağı yukarıdaki "İşletme(leri)nizi OAR’a nasıl ekleyebilirsiniz?" bölümünün ikinci adımında yer almaktadır.

Talebiniz onaylandıktan sonra profilinizdeki “Tesislerim” (My Facilities) sekmesinden işletme(leri)nizi görüntüleyebilirsiniz. Sistemde sahibi olduğunuz işletme(ler)iniz için daha iyi kalitede isim ve adres bilgisi yükledikten sonra, info@openapparel.org adresine bilgi emaili atarak, doğru bilgileri işletme profilinizde öne çıkarabilirsiniz.

Durum-2: “Taşınma, büyüme /küçülme, sahiplik değişimi vs. nedeniyle işletmemin isim ve/veya adresinde değişiklik yapmak istiyorum.”

Bu durumda yeni isim ve adresinizi sisteme yeni bir firmaymış gibi eklemeniz ve bu yeni firma için sahiplik talebinde bulunmanız gerekiyor.

  • 1. Adım: Doğru ad ve adres verisini sisteme yükleyin. Buradan ücretsiz olarak bir hesap açıp, işletmenizin doğru isim ve adres bilgilerini, bir excel/csv dosyası aracılığıyla OAR veri tabanına yükleyin. Bunu nasıl yapacağınızı anlatan ayrıntılı rehbere buradan ulaşabilirsiniz.
  • 2. Adım: İşletmeniz için sahiplik talebinde bulunun. Listenizi yükledikten sonra, bilgisini girdiğiniz firmayı OAR'da bularak sahiplik talebi gönderin. Bunun nasıl yapılacağı yukarıdaki "İşletme(leri)nizi OAR’a nasıl ekleyebilirsiniz?" bölümünün ikinci adımında yer almaktadır.

Talebiniz onaylandıktan sonra profilinizdeki “Tesislerim” (My Facilities) sekmesinden işletme(leri)nizi görüntüleyebilirsiniz. Ardından, info@openapparel.org adresine bilgi emaili atarak, bu iki işletmenin birbirine bağlanmasını talep edebilirsiniz. Böylece sistemde hem eski hem de yeni adres bilgileriniz ulaşılabilir olacak.

OAR’ı Türkçe olarak kullanın

  • OAR üzerinde 100’den fazla dilde arama yapmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Burada gösterildiği üzere ‘’Dil Seçiniz’’ sekmesine tıklayarak tercih ettiğiniz dili seçebilirsiniz.

OAR Kimliğinizi Higg ya da ZDHC ile nasıl bağlantılı hale getirebilirsiniz. Bunun için hazırladığımız Higg ve ZDHC rehberlerine göz atın.

Sorularınız için bize info@openapparel.org adresinden ulaşabilirsiniz.

İşletmeniz için sahiplik talebinde bulunun

İşletme talepleri ve nasıl çalıştıkları hakkında daha fazla bilgi için "Claim a Facility" rehberimizi inceleyebilirsiniz.