Sivil Toplum

Image shows several female factory workers working with a blue filter.

OAR’a katkıda bulunun, OAR’dan fayda sağlayın

Dünya’nın dört bir yanındaki sivil toplum kuruluşları, kendi misyonlarını desteklemek amacıyla, Open Apparel Registry’ye katılıyor ve/veya OAR veri tabanını kullanıyor. Siz de OAR’a katılmak ve/veya veri tabanını kullanmak istiyorsanız, yararlanabileceğiniz bazı kaynak ve yönergeleri burada bulabilirsiniz.

Diğer sivil toplum kuruluşlarının OAR verilerinden nasıl yararlandıklarını öğrenmek ve onlardan ilham almak ister misiniz?

Sivil toplum kuruluşları,

 • Marka ve kuruluşların hangi işletmelerle bağlantılı olduğunu bularak doğru çözüme erişimi hızlandırmak,
 • Doğa koruma projelerine yönelik öncelikli bölgeleri belirlemek için işletme verilerini çevresel verilerle örtüştürmek,
 • Kuruluşların işletmelerle olan bağlantılarına bakarak, bir program için hangisinin en güçlü partner olacağını bulmak amacıyla OAR’dan faydalanıyor.

Daha fazla bilgi için Vaka Çalışmalarımızı okuyun.

OAR’da arama yapmak

Open Apparel Registry'deki veriler, arama yapmak ve manuel olarak indirmek için, ücretsiz olarak, herkesin kullanımına sunulmuştur. OAR’da nasıl arama yapabileceğinize dair ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Halka açık, ücretsiz bir veri tabanı olarak OAR; hem bizim hem de ortaklarımızın açısından, kurumsal şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda önemli bir araç haline gelmiştir. Bize, işimizle ilgi hızlı ve doğrudan fayda sağlamaktadır. Örneğin, OAR veri tabanını markaların tedarik zincirlerindeki ihlallerden haberdar olmalarını sağlamak, hazır giyim fabrikalarında bizlere iletilen suistimallerin izini sürmek, suistimali sona erdirmek adına hesap verebilirliği ve gerekli çabayı etkin kılmak ve zarar görenlere yardımcı olmak için kullanmaktayız.

- Business and Human Rights Resource Centre

OAR’a katkıda bulunmak

Yürüttüğünüz programlar kapsamında, hazır giyim işletmelerinin ad ve adres verilerini mi topluyorsunuz? Sivil toplum kuruluşları, OAR’a veri sağlayan kilit paydaşlarımızdır. OAR’a veri sağlamak için:

 • Kaydolun: Henüz kaydolmadıysanız, ücretsiz bir OAR hesabı açın.

 • Hazırlayın + Yükleyin: OAR’ın Katkıda Bulunun sayfasında bulunan yönergeleri takip ederek, topladığınız işletme verilerini CSV ya da Excel formatında hazırlayın ve OAR’a yükleyin. Verilerinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken birkaç husus:
  1. Tekrarları kontrol edin ve listenizden çıkarın. OAR algoritması, listenizdeki işletmelerin OAR veri tabanında önceden var olup olmadığını kontrol eder ve bu doğrultuda verileri eşleştirir. Ancak, algoritma listenizdeki tekrarları çıkarmaz. Bu nedenle, yüklemeden önce listenizde tekrarlanan işletmeleri kontrol ederek listenizden çıkarmalısınız. OAR’da neyin tekrar olarak değerlendirildiğini öğrenmek için okuyun.

  2. Arsa/birim/binalarınızı ayırın. Her bir satır için sadece bir arsa/birim/bina girişi yapın. Bu şekilde, algoritma ve denetim ekibimiz girdileri kolaylıkla birim bazında eşleştirebilecektir.

İpucu: Listelerinizi bölmek mi istiyorsunuz? Open Apparel Registry, kullanıcılarına, listeye göre arama yapma olanağı sunmaktadır. Bu, listenizin adının kamuya açık olarak sergileneceği anlamına gelir. Eğer işletmelerinizi, kuruluşunuzun farklı programları gibi, aranabilir bir şekilde ayırmak istiyorsanız, listeler işinize yarayabilir.

 • Hataları çözün: Listeniz işleme alındığında bir e-posta bildirimi alacaksınız. Bu bildirimi aldığınızda, verilerinizde herhangi bir hata olup olmadığını kontrol edin ve çözmek için SSS’da yer alan ‘’OAR’da Verilerin İşlenmesi’’ bölümüne bakın (örneğin, bir ülke adındaki bir harf hatası yaygın ve kolayca çözülebilen hatalardan biridir). CSV ya da Excel dosyanızdaki hataları giderin ve önceki dosyanızı değiştirerek OAR’a yeniden yükleyin.

 • Onay verin/reddedin: Listenizi yüklediğinizde OAR’ın çalıştırıldığı algoritma, işletmelerinizi daha önceden veri tabanında bulunanlarla eşleştirmeye çalışacaktır. Açık tekrarlarda, algoritma otomatik olarak eşleştirme yapar. Algoritmanın %80’in altında emin olduğu durumlarda ise işletmelerinizin, veri tabanında önceden bulunanlarla eşleşmelerini manuel olarak onaylamanız ya da reddetmeniz istenecektir. Tüm işletmelerinizin OAR’da gösterilmesi için bu adımı tamamladığınızdan emin olun.

 • Sunduğunuz işletmelerle başka kimlerin bağlantılı olduğunu görün: OAR’a katıldıktan sonra, başka hangi şirketlerin ve kuruluşların işletmelerinizle bağlantılı olduklarını görmek için ibraz ettiğiniz işletmelerin OAR profillerini kontrol edin.

Veritabanınızı OAR ile entegre etmek ister misiniz?

API'mız aracılığıyla, kullanıcı veritabanları ve OAR arasında tek ve çift yönlü entegrasyonlar sunuyoruz. İstenen özellikleri barındıran sivil toplum kuruluşlarının bu premium özelliğe ücretsiz/indirimli erişim sağlayabilmeleri için bir program yürütüyoruz. OAR API'sinin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve başvuruya uygun olup olmadığınızı görmek için Ücretsiz/indirimli API erişim politikamıza göz atın. Eğer uygun olduğunuzu düşünüyorsanız, bu form aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz.